Kiedy w naszym organizmie brakuje pewnych składników odżywczych może mieć to bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie.
W dzisiejszych czasach ludzie w ciągłej gonitwie zapominają o tym, aby dobrze się odżywiać i aby ich dieta była dobrze zbilansowana, a później narzekają na złe samopoczucie.
Wielu ludzi bagatelizuje to co nakłada sobie na talerz, zazwyczaj jest to coś co można bardzo szybko przygotować.
Przez takie zachowanie w ostaniach latach szczególnie wykryto niedobór magnezu u większości badanych. Ciężko jest go uzyskać z pokarmu, a jego niedobór może powodować negatywne skutki.
Dlaczego tak ciężko uzyskać odpowiednią ilość magnezu z żywności? Dawniej wystarczyło jedzenie surowych produktów. Kiedyś gleba była bogatsza w magnez, a co za tym idzie również warzywa i owoce.
Jednak erozja i nowoczesna metody hodowli i uprawy wpłynęły na to, że w ziemi zostało już niewiele magnezu. Przez to ilość tego pierwiastka w naszej żywności mocno się zmniejszyła.
Nieodpowiednie odżywianie się jest także przyczyną niedoboru magnezu. Jedzenie przetworzonej żywności na co dzień przyczynia się do takiego stanu.
Objawy niedoboru magnezu
Skurcze mięśni
Osteoporoza
Niepokój
Depresja
Zmęczenie
Zawroty głowy
Utrata pamięci
Zmiany osobowościowe (podobne do objawów depresji, lęku i innych zaburzeń nastroju)
Bezsenność
Choroby jelit
Zaparcia
Nudności
Zapalenie pęcherza
Zakrzepy
Wysokie ciśnienie krwi
Hipoglikemia
Cukrzyca typu II
Migreny
Trudności z połykaniem
Problemy z oddychaniem
Problemy sercowe
Astma
Zespół Raynauda (zimne kończyny, drętwienie kończyn, zmiany kolorystyczne skóry w wyniku zmian temperatury).
Magnez ma bardzo ważną rolę w naszym życiu. Między innymi zwiększa on poziom energii, aktywuje nerwy i mięśnie, utrzymuje prawidłowe trawienie i funkcję mózgu.
Lekarze zalecają, aby żywność jaką spożywamy były bogate w magnez lub dostarczanie go w wysokiej jakości suplementów diety.