czwartek, 7 stycznia 2021

Wekowanie mięsa. Jak zrobić to poprawnie, by nie zmarnować jedzenia? Przyda się na wyjazdach i jeśli nie masz czasu codziennie gotować.



Wekowanie to bardzo dobry sposób na wydłużenie żywotności  mięsa i innych produktów. Jeśli nie masz czasu każdego dnia gotować np. obiadu, możesz ugotować raz a dużo i zawekować. Wtedy wystarczy, że sięgniesz po słoik, który szybko zagrzejesz i obiad gotowy.

Wekowanie polega na konserwowaniu produktów poprzez gotowanie ich w słoikach. Najbezpieczniejszym sposobem jest tyndalizacja, czyli trzykrotne gotowanie słoików z jednodniową przerwą miedzy gotowaniami. Długość gotowania zależna jest od wielkości słoika. Słoik o pojemności 600 ml gotujemy 60 minut, 40 minut i 30 minut. Gdy wieczka słoików są zassane to znak, że są poprawnie zawekowane.

Jak tyndalizować?

Przygotowujemy mięso. Ważne jest to aby miało one zalewę lub sos.
Wyparzamy dokładnie słoiki i zakrętki.
Wkładamy do słoików mięso i zalewamy zalewą. Zostawiamy kilka centymetrów wolnej przestrzeni.
Gdy w momencie napełniania ubrudziliśmy słoiki, należy je oczyścić. Gwint słoika i nakrętka muszą być czyste i suche. Potem dokładnie zakręcamy.
Kładziemy ścierkę na dnie dużego garnka po to, by słoiki nie obijały się o dno garnka. Układamy w nim słoiki i zalewamy wodą tak by woda nie sięgała do nakrętek.

Jeśli w słoikach jest gorące mięso do garnka lejemy ciepłą wodę, zaś jeśli zimne mięso to i wodę lejemy zimną.
Całość przykrywamy i gotujemy w zależności od wielkości słoików.
Po upływie czasu wyjmujemy słoiki i studzimy je. Gotujemy kolejnego dnia skracając czas. Po trzecim gotowaniu słoiki są gotowe.

Tak przygotowane słoiki można przechowywać około 6 miesięcy. Najlepiej przechowywać je w chłodnym i ciemnym miejscu.