Wnętrze jamy ustnej i wygląd języka może wiele powiedzieć o Twoim ogólnym stanie zdrowia. Zawsze udając się do lekarza musimy otworzyć usta by w nie zajrzał. To pierwszy stopień do postawienia jakiejkolwiek diagnozy.
#1. Zgrubienia na języku
Jeżeli na języku występują nieregularne zgrubienia, nie są to powody do zmartwień. Jest to całkowicie normalne i występuje u około 14% obywateli USA.
Zmiany te pojawiają się, kiedy jakaś substancja działa drażniąco na jamę ustną. Zazwyczaj zdarza się u palaczy. Mimo iż nie wywołują bólu, jest 5% szans na to, że rozwinie się z nich rak. Jeśli nie palisz papierosów, a mimo to Twój język wygląda niepokojąco, najprawdopodobniej ocierasz nim o coś szorstkiego. W tej sytuacji stan ten powinien wrócić do normy najpóźniej w ciągu 2 tygodni. Jeśli tak się nie stanie, powinieneś udać się do dentysty.
#3. Biały nalot
W takim wypadku jest znacznie gorzej. Może być to objaw pleśniawki, czyli drożdżakowego zapalenia jamy ustnej. Ta infekcja często powiązana jest ze stosowaniem antybiotyków lub ogólnym osłabieniem układu odpornościowego. Dlatego też często występuje u dzieci, cukrzyków i osób mających problemy z chorobami autoimmunologicznymi.
#4. Truskawkowo-czerwony język
Wcale nie jest to potwierdzenie dobrego stanu zdrowia. Jeżeli Twój język ma intensywny, czerwony kolor jest to objaw niedoboru witamin i substancji odżywczych, a w szczególności żelaza i witaminy B12.
#5. Pomarszczony język
Jest to całkowicie normalne zjawisko u osób, które wchodzą w podeszły wiek. W takim przypadku powinno się szczególnie dbać o higienę jamy ustnej, gdyż można odczuwać ból oraz bardzo łatwo nabawić się nieświeżego oddechu.
Jeśli na Twoim języku pojawił się brązowy lub czarny „meszek” nie ma wielkich powodów do obaw. Świadczy to o złej higienie jamy ustnej. Może też wynikać ze spożywania napojów zawierających kofeinę i palenia tytoniu.
#7. Czerwone plamy
Pojawiają się czasami w momentach, w których występują się afty. Jeśli jednak nie znikają, może to wskazywać na raka języka. W tej sytuacji koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
#8. Afty
Bolesne wrzody w jamie ustnej mogą być wynikiem stresującego życia. Najczęściej występują na wewnętrznych stronach policzków i powodują dyskomfort, szczególnie w ciągu pierwszych 4 dni. Zazwyczaj znikają po 2 tygodniach.
Nie należy polegać wyłącznie na wyglądzie języka, ale także na własnych odczuciach. Uczucie pieczenia może oznaczać, że przebyłaś menopauzę lub korzystasz ze złej pasty do zębów.