Rwa kulszowa pojęcie pewnie wszystkim znane, ale tylko ten co na nią choruje wie, jak uciążliwa potrafi być ta choroba. Ból towarzyszący wprost uniemożliwia czasem normalne funkcjonowanie, nie mówiąc już kiedy mamy w tym czasie podjąć się pracy czy obowiązków domowych.
Mimo iż temat jest wielu znany, wciąż krążą wokół niego pewne niejasności, które chcemy obalić pewnymi 10 faktami.
1, Nieleczona rwa kulszowa może prowadzić do niedowładu kończyn, powodem tego jest nacisk na korzeń nerwowy przez co może dojść do uszkodzenia włókien motorycznych, dlatego jeżeli podejrzewasz tą chorobę u siebie, nie lecz się na własną rękę, czym prędzej udaj się do lekarza i pozwól mu zająć się Tobą w właściwy i odpowiedni dla Ciebie sposób.
2. Rwa kulszowa nie zawsze wymaga operacji, czasem wystarczy pomoc dobrego rehabilitanta i zmiana nawyków, ale żeby o tym zdecydować musi koniecznie obejrzeć Cię lekarz. Operacja wymagana jest jedynie przy tzw. zespole ogona końskiego lub przy pojawieniu się niedowładu kończyn.
3, Lokalizacja schorzenia ma wielkie znaczenie i kiedy fizjoterapeuta stwierdzi, gdzie znajduje się Twój problem będzie mógł zlecić zestaw ćwiczeń wybranych specjalnie dla Ciebie. Dzięki dobrej diagnozie można skutecznie walczyć z chorobą.
4, Ból promieniujący do nóg to nie rwa kulszowa! Szukaj innej diagnozy koniecznie u specjalisty. Nie rób nic na własną rękę, ponieważ możesz sobie tylko pogorszyć.
5, Podstawą leczenia tego schorzenia są leki przeciwzapalne. Choroba ta zazwyczaj występuję przez stan zapalny w korzeniu nerwowym. Leki takie jak: ketoprofen czy ibuprofen, sprawdzą się tutaj lepiej, niż paracetamol, bo mają lepsze działanie przeciwzapalne.
6, Choroba ta posiada wiele nazw, my znamy ją pod nazwą RWA KULSZOWA, lekarze posługują się takimi terminami jak radikulopatia lędźwiowa,ucisk nerwu kulszowego albo „korzonki”.
7, Jeżeli rwie kulszowej towarzyszy naprawdę duży ból, który jest nie do zniesienia i leki przeciwbólowe nie pomagają to szybszą metodą leczenia i pozbycia się tych uciążliwych objawów jest zabieg chirurgiczny. Jednak po upłynięciu roku czasu wyniki w obu przypadkach leczenia będą bardzo podobne.
8, Jeżeli chorobie towarzyszy nie tylko ogromny ból, ale również drętwienie obu nóg, nietrzymanie moczu, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty, pewne objawy wymagają natychmiastowej pomocy medycznej.
9, Podczas ataku przez pierwsze 3 dni wskazany jest odpoczynek. Połóż się i podkurcz nogi do klatki piersiowej, a między uda włóż poduszkę.
10, Między atakami koniecznie pamiętaj o ćwiczeniach. Rehabilitacja jest bardzo ważna i dzięki ćwiczeniom ataki będziesz znosić dużo lżej.