środa, 1 września 2021

11 produktów spożywczych, które często jemy w niewłaściwy sposób!


Czy wiesz, że nieodpowiednie "traktowanie" produktów może je pozbawić tego co najcenniejsze? Wiele osób o tym nie wie! Specjalnie dla ciebie opisaliśmy 11 produktów i to jak prawidłowo je jeść, by czerpać z nich to, co najlepsze.

KIWI
Skórka kiwi zawiera bardzo wysokie stężenie składników odżywczych, przede wszystkim błonnika, kwasu foliowego i witaminy E. Spożycie tego owocu ze skórką zwiększa zawartość błonnika o 50%, witaminy E o 32% i kwasu foliowego o 34%. Należy upewnić się, że w domu posiadasz kiwi Gold. Jeśli tak, dokładnie je umyj i zjedz ze skórką.

POMIDORY
Aby nasz organizm otrzymał wszystko to, co najlepsze w pomidorach, należy je ugotować. Likopen zawarty w pomidorach zapobiega nowotworom. Najlepiej grzać je w temperaturze 90 stopni Celsjusza.

SZPARAGI
Szparagi najlepiej gotować na parze lub smażenie ich na patelni. W żadnym wypadku nie powinno się ich przyrządzać w kuchence mikrofalowej, ponieważ to pozbawia je witaminy C.

TRUSKAWKI
Owoce te bogate są w błonnik, przeciwutleniacze i witaminę C. Nie powinno się ich przechowywać w kawałkach lecz w całości. Pokrojone truskawki wrażliwe są na światło oraz tlen, przez co szybko tracą składniki odżywcze.

FASOLA
Suszona fasola zawiera fityniany ale wiążą się one z witaminami i minerałami zawartymi w żywności, przez co nie są wchłaniane przez organizm. Dlatego warto by fasola moczyła się całą noc.

NASIONA LNU
Zawierają błonnik, omega 3 oraz lignany i składniki odżywcze. Niestety nasz organizm nie jest w stanie strawić nasion, a więc warto je zmiażdżyć przed spożyciem aby wziąć z nich co najcenniejsze.

CZARNA HERBATA
Czarna herbata nigdy nie powinna być spożywana z mlekiem, ponieważ w produktach mlecznych zawarte są przeciwutleniacze, które blokują pozytywne działanie herbaty na układ sercowo-naczyniowy.

BROKUŁY
Powinny być spożywane na surowo albo co najwyżej gotowane na parze. Podczas obróbki termicznej tracą witaminę C, chlorofil, przeciwutleniacze i związki przeciwrakowe.

OGÓRKI
Ze względu na wysoki poziom błonnika w skórce powinny być jedzone wraz z nią. Jednak jeśli nie znamy pochodzenia lepiej usunąć skórkę, na której może być mnóstwo pestycydów i bakterii.

JOGURT
woda zbierająca się w jogurcie to nic innego jak serwatka, która zawiera białko oraz witaminę B12. Nie martw się, że jogurt jest popsuty. Wymieszaj go i zjedz.

CZOSNEK
Czosnek zawiera allicynę, czyli enzym przeciwnowotworowy, który zyskuje na sile, gdy po posiekaniu go dasz mu 10 minut poleżeć, nim wrzucisz go do potrawy.